Krzysztof Hołowczyc wystartuje w rajdzie Baja Poland 2013

Hungarian Baja 2013Już w najbliższy piątek Krzysztof Hołowczyc wystartuje w kolejnej edycji rajdu Baja Poland, będącej 6. rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country. Załoga Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz, reprezentująca zespół Monster Energy X-raid Team, wyruszy na trasę z pierwszym numerem startowym. W tym roku Hołek będzie walczył o czwarte z rzędu zwycięstwo w Baja Poland oraz objęcie prowadzenia w Pucharze Świata.

Hołek jest niewątpliwie faworytem tegorocznej edycji rajdu. Zwyciężał już w Szczecinie trzy razy z rzędu w poprzednich latach. Staje także przed  ogromną szansą na objęcie pozycji lidera Pucharu Świata, bowiem aktualnie traci tylko 10 punktów do prowadzącego Jeana-Louisa Schlessera i zaledwie 4 punkty do Nani’ego Romy. Obaj konkurenci Hołka nie wystartują w tym roku w Polsce.

"Jestem bardzo podekscytowany zbliżającym się rajdem. Z ogromną satysfakcją wystartuję po raz kolejny przed polską publicznością i będę się starał dostarczyć takich samych emocji i radości, jak w ubiegłych edycjach szczecińskiego rajdu. Mocno wierzę, że uda mi się podtrzymać tradycję i po raz kolejny zwyciężyć. Baja Poland to wielkie wydarzenie sportowe, dzięki któremu rajdy Cross-Country zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, a ja od wielu lat staram się robić wszystko, aby pokazać, że w Polsce motorsport znajduje się na najwyższym poziomie. Szkoda, że na starcie w Szczecinie nie staną moi dwaj najwięksi tegoroczni rywale w Pucharze: Jean-Luis Schlesser oraz Nani Roma. Nie wiem jaka jest ich taktyka na dalszą część sezonu, ale z pewnością obniży to poziom rywalizacji w tym bardzo trudnym rajdzie. Mój cel jest prosty: wygrać w Szczecinie i zdobyć kolejne cenne punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mam też nadzieję, że Martinowi Kaczmarskiemu jadącemu w barwach LOTTO Rally Team, z którym wspólnie trenujemy w ramach programu „Mistrz i uczeń”, tym razem dopisze szczęście i awarie sprzętu go ominą. Dla Martina to wielka szansa, aby przed polską publicznością móc w pełni zaprezentować swój kunszt kierowcy rajdowego, zajmując w klasyfikacji generalnej rajdu miejsce w ścisłej czołówce. Myślę, że sobie na to w pełni zapracował. Oczywiście, jak co roku serdecznie zapraszam wszystkich kibiców na rajdowe trasy w okolice Szczecina i Drawska Pomorskiego. Głęboko wierzę, że będzie to widowisko motoryzacyjne na najwyższym, światowym poziomie." - powiedział Krzysztof Hołowczyc przed startem w rajdzie Baja Poland 2013.

Do tegorocznej, piątej edycji Baja Poland, a szóstej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country zgłosiła się rekordowa liczba startujących. Na liście zgłoszeń widnieją w sumie aż 64 załogi z 14 krajów. Z jedynką wyruszy na trasę trzykrotny triumfator rajdu,  Krzysztof Hołowczyc. Tuż za Hołkiem wystartują kolejno: Nunzio Coffaro, Miroslav Zapletal, Adam Małysz, Leonid Ogorodnikow, Jerome Pelichet, Federico Villagra, Włodzimierz Grajek, Martin Kaczmarski z LOTTO Rally Team i zamykający pierwszą dziesiątkę na liście zgłoszeń, Pala Lonyai.

Tegoroczna trasa Baja Poland liczyć sobie będzie łącznie blisko 768 kilometrów, z czego 480 km będą to odcinki specjalne. Inauguracyjny Superoes długości 11,42 km będzie rozegrany w Szczecinie, ze startem i metą obok Miasteczka Rajdowego, przy ulicy Szafera. Drugiego dnia, w sobotę zostaną rozegrane dwa bardzo wymagające odcinki specjalne, na poligonie w Drawsku Pomorskim. Każdy z odcinków będzie miał długość ponad 165 kilometrów. W niedzielę, na zakończenie rajdu zostaną rozegrane 2 odcinki specjalne, każdy po 69 kilometrów. Trasa obydwu odcinków przebiegać będzie przez tereny gminy Dobra. Meta rajdu wyznaczona została na terenie Miasteczka Rajdowego.

Więcej informacji na witrynie rajdu: http://www.bajapoland.eu