Stan zdrowia Krzysztofa Hołowczyca

Akcja ratunkowa

Lima 9.01.2013

W dniu dzisiejszym Krzysztof Hołowczyc przeszedł kolejne badania, tym razem w prywatnej klinice chirurgicznej w Limie, mające na celu zweryfikowanie postawionej wcześniej diagnozy. Badania potwierdziły złamanie trzech żeber oraz silne stłuczenie kilku innych. Oprócz złamania ósmego kręgu piersiowego stwierdzono również złamanie czwartego kręgu lędźwiowego. Nie stwierdzono żadnych objawów neurologicznych. Za zgodą lekarzy Hołowczyc przeniósł się do hotelu, a leczenie prowadzone będzie ambulatoryjnie. Zgodnie z zaleceniem Hołowczyc ma jak najwięcej przebywać w pozycji poziomej i poruszać się wyłącznie w gorsecie ortopedycznym. O ile dolegliwości bólowe będą ustępowały, to w ciągu najbliższych kilku dni możliwa będzie podróż lotnicza do kraju. 

Lima 8.01.2013

Dzisiejsze badania przeprowadzone w szpitalu w Limie potwierdziły wstępną diagnozę, że na skutek wczorajszego wypadku Krzysztof Hołowczyc doznał złamania trzech żeber oraz uszkodzenia jednego kręgu w piersiowym odcinku kręgosłupa. Jest też podejrzenie, że naruszony został zrost kostny dwóch innych kręgów piersiowych, które zostały zmiażdżone podczas wypadku na Rajdzie Faraonów w 2007 r. Hołowczyc został zaopatrzony w gipsowy gorset i jeszcze dziś ma zostać przewieziony do prywatnej kliniki, dysponującej lepszymi możliwościami diagnostycznymi. Samopoczucie olsztyńskiego kierowcy uległo dziś znacznej poprawie, prawdopodobnie na skutek ustąpienia szoku pourazowego oraz zmniejszenia się dolegliwości bólowych.

Hołowczyc porównuje swoje doznania w czasie wypadku do zderzenia ze ścianą przy prędkości kilkudziesięciu km/h. Rozpędzone auto natrafiło na zjeździe z kilkumetrowej wydmy na twarde, skalne podłoże przysypane niewielką warstwą piachu. Cała energia uderzenia skupiła się na zawodnikach, gdyż auto rajdowe jest konstrukcją bardzo sztywną, nie posiadającą stref zgniotu, które absorbują energię zderzenia.  Krzysztof pozdrawia wszystkich kibiców w Polsce, dziękując zarazem za wszelkie wyrazy sympatii i pocieszenia, które docierają do niego w ogromnej ilości z Polski i innych stron świata, głównie za pośrednictwem Internetu. Żywo interesuje się też przebiegiem rywalizacji na trasie rajdu, szczególnie kibicując  swoim kolegom z Monster Energy X-raid Team oraz reprezentantom Polski startującym w barwach Poland National Team.      

Lima 8.01.2013

Krzysztof Hołowczyc późnym popołudniem czasu lokalnego dotarł do jednego ze szpitali w Limie, gdzie został hospitalizowany. Przeprowadzone badania potwierdziły złamanie kilku żeber oraz uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dzisiaj przeprowadzone zostaną dodatkowe badania i ustalona zostanie koncepcja leczenia polskiego kierowcy. Prawdopodobnie zostanie on kilka dni w szpitalu w Limie, a następnie będzie przewieziony do Polski. Hołowczyc wczoraj późnym wieczorem, po otrzymaniu środków przeciwbólowych, czuł się w miarę dobrze.  

Lima 7.01.2013

Przed chwilą Krzysztof Hołowczyc odleciał wojskowym śmigłowcem z wojskowego szpitala polowego w Pisco do szpitala w Limie. Odlot opóźnił się, bo czekano na 2 innych poszkodowanych w wypadkach na dzisiejszym etapie. Krzysztof narzeka teraz mniej na ból żeber i kregosłupa, a coraz bardziej na rosnący ból całego ciała będący wynikiem silnego zderzenia. Podobne objawy ma Felipe Palmeiro, choć nie ma żadnych złamań i innych poważnych obrażeń.Grupa Polaków z Limy, którzy byli akurat na miejscu zdarzenia, odwiedziła Krzysztofa w szpitalu w Pisco i zaoferowała swoją pomoc w Limie. Podobnie zareagowała polska placówka dyplomatyczna w Limie oferując swoją pomoc. Kolejne informacje podamy po diagnozie w szpitalu