Lotto Baja Poland 2015: Wyjątkowy rajd dla Hołowczyca

Baja Poland FIA CCR World Cup 2015Rajd Lotto Baja Poland, który odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Szczecinie i Drawsku Pomorskim, już po raz czwarty będzie stanowić rundę Pucharu Świata FIA.  Podobnie jak w ubiegłym roku do walki z międzynarodową czołówką staną zawodnicy Szkoły Mistrzów LOTTO Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski. Hołowczyca zobaczymy w znanym mu dobrze MINI All 4 Racing, a jego uczeń spróbuje swoich sił za kierownicą Toyoty.

Nie minęło nawet kilka dni od ostrej rywalizacji zawodników Lotto Team na zawodach rallycrossowych w Norwegii, a już Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski gotowi są do kolejnego wyzwania - startu tym razem w rajdzie Cross Country. Zawodnicy Lotto Team zamienią swoje lekkie rallycrossowe samochody na znacznie większe i cięższe oraz mniej zwrotne terenówki.

Start na poligonie w Drawsku Pomorskim i okolicach gminy Dobra jest dla Krzysztofa Hołowczyca szczególnym wydarzeniem, bowiem olsztynianin jako wieloletni ambasador rajdu Baja Poland brał czynny udział w promowaniu rajdu i służył radą i pomocą w jego organizacji. Rozmiar i ranga, jakie osiągnęła 8. runda tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, stawiają Lotto Baja Poland wśród największych imprez Cross Country na świecie. Popularny Olsztynianin z całą pewnością będzie chciał kontynuować swoją świetną passę zwycięstw w Baja Poland, gdyż od 2010 roku były Rajdowy Mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country na najwyższym stopniu podium stawał w Szczecinie aż czterokrotnie (2010, 2011, 2012, 2014). Dla Hołowczyca będzie to świetna okazja, aby przed polską publicznością ogłosić swoje plany związane z dalszą sportową karierą.

Tym razem w roli pilota Krzysztofa Hołowczyca wystąpi jego wieloletni partner z rajdów płaskich Łukasz Kurzeja. Dla Łukasza będzie to debiut w samochodzie terenowym.

Na trasach tegorocznej edycji rajdu zobaczymy tradycyjnie plejadę polskich i zagranicznych gwiazd. Wśród rodaków oprócz dwóch zespołów Szkoły Mistrzów LOTTO: mistrza Krzysztofa Hołowczyca, jego ucznia Martina Kaczmarskiego, oraz mistrza Jarka Kazberuka z uczniem Robinem Szustkowskim, zobaczymy też innych polskich uczestników legendarnego rajdu Dakar: Adama Małysza, Marka Dąbrowskiego i Kubę Przygońskiego, dla którego start w Lotto Baja Poland będzie debiutem za kierownicą samochodu (MINI).

Oprócz Polaków w rajdzie wystartuje cała czołówka Pucharu Świata w Rajdach Cross Country z Katarczykiem Nasserem Al-Attiyah, dwukrotnym zwycięzcą Rajdu Dakar.

„Po raz kolejny bardzo cieszę się, że najlepsi kierowcy świata zjadą do Polski aby wziąć udział w Lotto Baja Poland. Ta impreza to dowód, że w Polsce potrafimy przygotować świetny rajd rangi Pucharu Świata. To jest niesamowite wydarzenie, z fajną historią, w której w zasadzie uczestniczyłem od początku. Lotto Baja Poland jest w moim sercu, bo też kawałek po kawałku starałem się,  sprowadzić tutaj, do nas imprezę najwyższej rangi. Teraz mam niesamowitą satysfakcję, że już po raz czwarty rozgrywany jest tu Puchar Świata, a ja jestem ambasadorem i twarzą tej imprezy. Tytuł ten również zobowiązuje, więc jak zwykle będę starał się dostarczyć kibicom dużo pozytywnych emocji i wygrać go po raz piąty! Zadanie to nie będzie wcale proste. Ostatni raz w swoim MINI siedziałem w styczniu, podczas Dakaru, więc będę musiał w ekspresowym tempie przypomnieć sobie wiele rzeczy.  Nie zapominam też o bardzo silnej konkurencji.  Tegoroczny zwycięzca Rajdu Dakar Nasser Al-Attiyah jest w świetnej formie, praktycznie nie wysiada z różnego rodzaju rajdówek. Będzie bardzo trudno ograć go tutaj. Pretendentami do zwycięstwa są też zawodnicy z Polski Adam Małysz i Marek Dąbrowski. Niespodziankę może też  sprawić Kuba Przygoński. Swoją drogą ciekawe jak wypadnie rywalizacja trzech Polaków w równorzędnych autach MINI… Nie można też zapominać o groźnym Holendrze Eriku van Loonie, który potrafi bardzo szybko jechać w takich warunkach. Tu będzie bardzo trudno  wygrać. Mam tego pełną świadomość. Będę cisnął ile się da, żeby zwyciężyć, mam świetny samochód i świetnego pilota, choć to będzie jego debiut w rajdach terenowych. Łukasz Kurzeja to bardzo doświadczony pilot, ufam jego umiejętnościom i wierzę, że sobie świetnie poradzi. Mam nadzieję, że w niedzielę staniemy na najwyższym stopniu podium z polską flagą w ręku. Fajnie by było skopiować zeszłoroczny wynik, gdy całe podium należało do polskich kierowców.” – skomentował Krzysztof Hołowczyc

W tym roku rajd Baja Poland pozyskał sponsora tytularnego - LOTTO. Tegoroczna edycja  rozpocznie się w piątek, 28 sierpnia i potrwa do niedzieli. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 706 kilometrów, w tym 414 km odcinków specjalnych.

Oprócz emocji na trasach na kibiców będzie czekała także specjalna strefa Szkoły Mistrzów LOTTO, a tam – spotkania ze sportowcami, pojazdy teamów (w tym rallycrossowe RX Lites), symulatory rajdowe, konkursy z gadżetami i kino plenerowe. Strefa będzie czynna w piątek (w godz. 11-20), sobotę (11-17) i niedzielę (10-16) na terenie Miasteczka Rajdowego w Szczecinie.

Harmonogram Baja Poland 2015

Czwartek, 27 sierpnia:

12:00-21:00                  odbiór administracyjny
13:00-22:00                  badanie kontrolne

Piątek, 28 sierpnia:

08:00-11:00                  odbiór administracyjny
09:00-22:00                  badanie kontrolne
14:30                              konferencja prasowa z udziałem czołowych zawodników
17:00                              uroczysty start Baja Poland 2015, Wały Chrobrego, Szczecin
18:00                              superoes Szczecin (6,50 km)

Sobota, 29 sierpnia:

08:30                              OS-2 Poligon Drawski (144 km)
11:05                              wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim
13:35                              OS-3 Poligon Drawski (144 km)
16:05                              wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim
20:00                              przyjazd pierwszej załogi na metę 1. etapu w Szczecinie                                                                     

Niedziela, 30 sierpnia:

09:15                              OS-4 Dobra (60 km)
10:05                              wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Szczecinie
12:45                              OS-5 Dobra (60 km)
14:30                              meta rajdu, uroczyste zakończenie, miasteczko rajdowe w Szczecinie